Nepříjemný budíček v podobě ranního vrkání. Špinavá střecha i fasáda od trusu. Hnízdo v okapu. Zavěšená cédéčka, vycpaný dravec. Boj proti ptákům, zejména holubům, je mnohdy nervy drásající.
Naštěstí existují produkty, které zabraňují ptákům ve vybudování si hnízdečka lásky přímo na vaší střeše.
Typy zábran proti ptákům
Hrotový systém proti holubům
Nejpoužívanější zábranou proti holubům jsou lišty s hroty. Jejich podstava bývá vyrobena z nerezu či kvalitního polykarbonátu, drátěné bodce pak z nerezové oceli. Bodce mají různou velikost a je dobré si předem ujasnit, za jakým účelem a kam ochranné hroty chcete nainstalovat.
Většinou se ochranné hroty umísťují na:
- parapety,
- římsy,
- okapové žlaby,
- okraje okapových žlabů,
- hřebeny střech.
Ochranné hroty proti vlaštovkám
Nejen holubi dokážou potrápit majitele domů. Vlaštovky a jiřičky rády hnízdí v koutech budov. Oproti holubům nejsou vlaštovky „tak otravné“, ale ne každý chce mít nad oknem vlaštovčí rodinku.
Ochranné hroty proti vlaštovkám a jiřičkám se většinou instalují do rohu oken nebo na fasádu do podhledu.
Pozn.: Pokud však již hnízdo vlaštovek či jiřiček doma máte, rozhodně ho neshazujte. Takové hnízdo se dá nahradit hnízdem z dřevobetonu, které má ochranu proti špinění. Toto alternativní hnízdo stačí jednou ročně po odletu vlaštovek či jiřiček (v říjnu) vyčistit.
Montáž ochranných hrotů
Ochranné hroty můžete lepit či šroubovat. Záleží na vás, a zejména pak na podkladu. V případě dřevěných podkladů je vhodné použít šrouby, v ostatních případech je lepidlo vhodnou variantou. Alternativou na zábradlí apod. jsou stahovací pásky.
Výjimkou je montáž hrotů do okapů. Jelikož se okapy zanáší a je třeba je pravidelně čistit, šrouby ani lepidlo nejsou vhodné. Při instalaci hrotového systému do okapů tedy použijte hroty k tomu přímo určené a svorky na uchycení. Hroty tak nebudou bránit odtoku vody a mohou se snadno demontovat a znovu namontovat.
Ochranné pásy proti ptákům
Moderním řešením je instalace ochranných pásů. Ty bývají vyrobeny z fólie/plexiskla (tzv. „neviditelné řešení“). Fólie, která je obvykle opatřena UV ochranou, zajistí ochranu fasády proti hnízdění a špinění vlaštovkami a jiřičkami.
A jak pásy správně namontovat?
Plastové pásy se připevňují na podhled, směrem dolů. Jejich instalaci zvládne i šikovný kutil. Dodržujte pravidlo upevnění min. 3 cm od zdi, aby v budoucnu nedocházelo ke kondenzaci a tvorbě plísní. Pásy můžete připevnit lepidlem či šrouby.
Hliníkové pásy ochrání podstřeší
Specifickou kategorií jsou hliníkové větrací mřížky, které zamezí přístupu ptáků pod střešní krytinu.
Tyto pásy se upevňují na přední stranu spodní latě a kontralatě, a kryjí nasávací otvor vzduchové mezery, která funguje pro odvětrávání střešního pláště.
Sítě: proti přeletu ptákům
Ochranné sítě se dávají tam, kde chcete zabránit přeletu ptáků. Bývají to většinou balkóny a lodžie. Oka sítí mohou mít různé velikosti. Na ochranu proti holubům, havranům a dalším velkým ptákům vybírejte oka větší, naopak proti vrabcům a menším ptákům hustší sítě s menšími oky.
A jak síť správně namontovat? V případě instalace ochranné sítě proti ptákům vám postačí nalepit svorky na podstavu, a poté jednoduše zavěsit síť.
Zábrany proti ptákům: shrnutí
Ať už bojujete s otravnými holuby, nálety krkavců či jen chcete zabránit špinění fasády jiřičkami, ochranné produkty proti ptákům jsou tím pravým řešením. Na trhu existují různé varianty ptačích zábran, proto je důležité uvědomit si, za jakým účelem zábranu pořizujete. Montáž hravě zvládne i šikovný kutil, ale pokud potřebujete doporučení na profíka, neváhejte nás kontaktovat.
Nejnovější články ze světa střech
Nadkrokevní a mezikrokevní izolace: Jak vybrat tu správnou?
Jaký je rozdíl mezi nadkrokevní a mezikrokevní izolací?
Jak bojovat s kondenzací ve střeše
Dokážete rozpoznat rozdíl mezi tím, kdy vám do střechy zatéká a kdy máte problém s kondenzací?
Jak se staví plochá střecha
Jak se staví plochá střecha, jaké jsou nejčastěji používané materiály a na co si dát při stavbě ploché střechy pozor.
Jak správně udržovat střechu
O střechu je nutné pravidelně pečovat. Jen tak zajistíte její dlouhou životnost a zamezíte nákladným opravám.
Jaké typy komínů existují a jak z nich správně vybrat
V tomto příspěvku se dozvíte, jak správně vybrat z nabídky komínů a jak provozovat jeho údržbu.
Nevíte si rady s výběrem střechy?
Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi Vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.
- Využijte našich služeb, které Vám pomohou s rozhodováním.
- Kontaktujte naše pobočky pro více informací.
- Využít můžete také kontaktní formulář v dolní části stránky.
Odborné poradenství
Rádi Vám poradíme ohledně střešních materiálů.
Střešní showroomy
Prohlédněte si materiály předem na našich showroomech.
Výpočty materiálu
Rádi Vám spočítáme potřebný materiál na střechu.