Prodejny

Vysoké teploty v podkroví – Jak snížit teplotu v podkroví?

> Specialista radí (blog) > Jak snížit teplotu v podkroví?

Vysoké teploty v podkroví – Jak snížit teplotu v podkroví?

> Specialista radí (blog) > Jak snížit teplotu v podkroví?

S létem přichází období koupaček a letních grilování. Dny, kdy na teploměru svítí dvojciferná číslice začínající trojkou, nejsou v tomto období výjimkou. Jak si parné dny užít i v podkrovních místnostech

Nemusíte hned sahat po drahých a energeticky neúsporných klimatizacích (kdy náklady na snížení teploty vzduchu o 1 °C jsou několikanásobně vyšší než náklady na zvýšení teploty). 

Níže vám poradíme, jak své podkrovní místnosti efektivně uchránit před nepříjemným horkem.

unik tepla stresnim oknem
Zbavte se vysokých podkrovních teplot jednou provždy.

Tepelná izolace podkroví je základ

Jednou z klíčových věcí, na kterou zákazníci občas zapomínají, je výběr kvalitní tepelné izolace. Již při stavbě nové střechy či její rekonstrukci uvažujte o tom, jaké výhody vám právě kvalitní zateplení podkroví přinese. Spánek bez potu a buzení v horké letní noci je jedna z nich. 

Dodatečné zateplování střechy bývá často problematické. Nejčastějším řešením je v těchto případech zateplení střechy shora nadstavením krokví a následným vložením tepelné izolace do vzniklého prostoru, tzv. nadkrokevní zateplení.

Samotná tepelná izolace podkroví ale není zárukou ochrany před přehříváním podkroví. Důležitá je i její správná montáž, a to tak, aby nevznikaly tepelné mosty. Doporučujeme se vždy obrátit na zkušené profíky, kteří správnou pokládkou izolace dokáží tepelným ztrátám předejít.

Plíseň na stěně
Příčinou plísně bývá nedbalá práce řemeslníka při montáži tepelné izolace.

Střešní okna a správné zasklení

Průnik tepla zvenčí do místnosti stojí a padá se střešními okny. Správně zvolené zasklení střešního okna dokáže teplotu v místnosti výrazně snížit. Kvalitní střešní okna mají minimálně trojsklo (případně čtyřsklo) s malou propustností solární energie

Prostupnost slunečního záření bývá označována jako g a vyjadřuje se v procentech. Čím nižší koeficient, tím méně tepelného záření proniká do místnosti. Na trhu jsou běžně k dostání střešní okna s hodnotou g od 0,60 po 0,28. Okna s parametrem 0,60 propustí tedy nejvíce tepla ze slunečního záření dovnitř.

Zasklení střešního okna
Kvalita zasklení určuje tepelně-izolační vlastnosti okna.

Vnější markýzy fungují!

Reklamy, kde na vás ze všech stran útočí obrázky stínících doplňků na střešní okna, jsou v tomto období běžné. Pokud však vyberete tu správnou ochranu před sluncem, nemusíte se bát, že vaše koupě přijde nazmar. 

Předokenní markýzy a rolety dokáží snížit teplotu v místnosti až o 6 °C. Pokud máte na střešním okně nainstalovány vnitřní rolety a myslíte si, že jsou jako ochrana před teplem dostačující, není tomu tak. 

Rozdíl mezi vnějšími a vnitřními roletami je ten, že vnitřní rolety sice regulují prostup světla dovnitř, ale nezabrání zahřívání okna. Zahříváním okna se zahřívá i interiér. V případě venkovní markýzy sice slunce povrch markýzy zahřeje, ale jelikož ta je nainstalována venku, zabrání slunečním paprskům dopadnout na okno, teplo pohltí a interiér se neprohřívá.

Venkovní markýza VELUX
Venkovní markýza udržuje v místnostech příjemný chládek.

Výhodou tohoto řešení ochrany proti horku je cenová dostupnost stínících doplňků i jejich snadná instalace. Moderní modely mohou být ovládány na dálku, a ty nejpokročilejší se stahují/vytahují automaticky na základě předpovědi počasí. 

Elektrické či solární rolety mohou přijít vhod, pokud s roletami chcete manipulovat častěji či je střešní okno mimo dosah. Tato řešení jsou sice o něco dražší než manuálně ovládané markýzy, zároveň vám však zajistí pohodlné ovládání třeba i z gauče.

Venkovní roleta VELUX
Venkovní roleta vás ochrání před horkem i před zloději.

Odvětrání střešního pláště

Nesprávné provedení odvětrání střešního pláště je stále jednou z nejčastějších chyb, kvůli které mají lidé z podkroví v létě saunu. Intenzivní sluneční paprsky doslova paří do střešní krytiny, pod kterou se začne hromadit teplo. Pokud v ploše střechy není dostatečný počet větracích prvků, odpovídající výška větrací mezery a správně provedená okapní hrana a hřeben či nároží, neodvětrané teplo výrazně proniká do interiéru. 

Přirozené konstrukční odvětrání střešního pláště je snadným (a základním!) řešením, jak do interiéru nevpustit přebytečné teplo. Pokud je u vaší střechy odvětrávání střešního pláště špatně řešeno, nezoufejte. Za předpokladu, že je střešní konstrukce provedena správně, se dá vše celkem jednoduše napravit. Většinou stačí přidat několik větracích prvků.   

Dostatečný počet větracích prvků omezí přehřívání podkroví.

I selský rozum někdy pomůže

Jak známo, tmavé barvy absorbují více tepla. Jednou z možností ochrany proti nadměrnému teplu může být tedy výběr světlejší a lesklejší střešní krytiny

Samozřejmostí je neotevírat okna v případě, že je venku přes 30 C° a tajně doufat, že se nějakým zázrakem místnost ochladí.

V případě vytvoření průvanu se nám pocitově může zdát vzduch chladnější, a tím pobyt v místnosti příjemnější. To však platí pouze za předpokladu, že je venku stejná teplota jako vevnitř.

Kyvné střešní okno
Otevřené okno při vysokých teplotách přehřátí místnosti nezabrání.

Vysoké teploty v podkroví: shrnutí

Proč si kazit potěšení z léta nesprávnou ochranou proti horku? Zjistěte, proč se vám nedaří v létě udržet v podkroví příjemnou teplotu, a teprve poté začněte jednat. Někdy stačí opravdu málo a rozdíl v teplotě je cítit okamžitě. Pokud si nevíte rady a potřebujete pomoc s vhodným řešením, kontaktujte naše profíky.

Nejnovější články ze světa střech

Nevíte si rady s výběrem střechy?

Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi Vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.