Vybrali jste novou střešní krytinu, ale nevěnovali přitom velkou pozornost sklonu střechy? Pak se můžete v budoucnu dostat do velkých problémů.
Vlhkost v podkroví a v konstrukci střechy – za tím vším může stát nevhodně vybraná střešní krytina v závislosti na sklonu střechy.
Volba střešní krytiny by měla založena právě i na plánovaném sklonu střechy.
Bezpečný či minimální sklon střechy?
V souvislosti se sklonem střechy se u šikmých střech setkáváme se dvěma termíny:
Bezpečný sklon střechy: od jakého sklonu střechy je krytina bezpečná při standardní montáži bez dalších speciálních opatření.
Minimální sklon střechy: od jakého sklonu střechy je krytina bezpečná při montáži se speciálními opatřeními právě pro nízký sklon (zvýšená těsnost pojistné vrstvy apod.).
Stručný přehled sklonů podle typu krytiny
Každý výrobce testuje, v jakých sklonech může být daná střešní krytina bez problému použita. Mezi krytinami jsou v tomto ohledu značné rozdíly. Nízký sklon střechy vám pak může výrazně omezit výběr střešní krytiny. Na střechy s běžným sklonem 30° a více se může většinou pokládat jakákoli střešní krytina.
Pálená střešní krytina
Většina pálených střešních krytin má bezpečný sklon od 30°. Ovšem vždy záleží na výrobci a modelu střešní tašky. Základní výši bezpečných sklonů určují Pravidla Cechu klempířů, pokrývaču a tesařů, ovšem výrobce je u konkrétního modelu může změnit i podkročit. Záruku v takovém případě nese výrobce. Např. u pálené tašky Bramac Rubín 9 či Smaragd výrobce uvádí pokládku na střechy už od 16° sklonu.
Betonová střešní krytina
Většina betonových střešních tašek má bezpečný sklon střechy od 22°. Oblíbenou Bramac Tegalit je ale možné bezpečně položit (bez dalších speciálních opatření) až od 25°.
Velkoformátová plechová střešní krytina
Plechové krytiny mají všeobecně nižší bezpečné sklony než skládané taškové krytiny. Rozpětí bezpečných sklonů u plechových střešních krytin se pohybuje v rozmezí 6-14°. Ruukki Classic uvádí minimální sklon od 6°. Populární modely od výrobce Lindab pak od 14°.
Maloformátová plechová střešní krytina
Vláknocementová šablona
Výrobce vláknocementových šablon Cedral (dříve Eternit) dovoluje pokládku již od 22° bezpečného sklonu střechy. U výrobce Cembrit je to poté od 30°, kdy se hodnota bezpečného sklonu může zvyšovat v závislosti na klimatické oblasti.
Asfaltové šindele
Asfaltové šindele mají všeobecně bezpečný sklon střechy od 15°. Výrobce IKO však přišel se speciální řadou Xtreme, u které uvádí bezpečný sklon již od 9,5°.
Je zřejmé, že není možné generalizovat, jaký má daná krytina bezpečný/minimální sklon střechy. Vše závisí na výrobci i modelu dané krytiny, a proto je třeba nastudovat technické listy vámi vybraných modelů nebo kontaktovat naše profíky.
Sklon ploché střechy a povlakové krytiny
Ploché střechy jsou definovány sklonem do 5°, nicméně sklon u plochých střech je zvykem uvádět v %, kde tedy např. 5° = 8,75%. Pro minimální sklon doporučujeme navrhovat střechy od 3°. U střech se sklonem menším jak 3° je riziko vzniku kaluží.
Pokud plánujete plochou střechu se sklonem menším jak 3°, ujistěte se, že sklon hydroizolační vrstvy dostatečně zajistí odtok vody. Tento sklon by nikdy neměl být menší než 1°.
Asfaltové pásy a plastové fólie by měly mít min. sklon 3 %. Běžně se však pokládají i na 2 %, což může znamenat problém v budoucnosti. Na střeše pak vznikají kaluže a podobné nešvary.
Zde opět pozor na jednotku sklonu – standardně se totiž uvádí ve stupních °, vyjma právě plochých střech a povlakových krytin, kdy se obvykle uvádí procenta %. Někdy se v dokumentaci i u šikmé střechy objeví údaj v % – nutno přepočítat na ° .
Spousta lidí se o sklon nezajímá nebo ignoruje doporučení a zkušenosti. I přes varování neuposlechne a použije nevhodnou krytinu pro daný sklon. O pár let později pak situaci pozdě řeší a kvůli nevhodnému použití krytiny nemají nárok na plnění záruky od výrobce. Řešením je pak většinou kompletní rekonstrukce střechy.
V neposlední řadě pamatujte, že sklon střechy ovlivňuje i množství místa v podkroví. Na to je dobré brát zřetel zejména tehdy, pokud budete podkroví využívat jako obytnou místnost.
Nejnovější články ze světa střech
Nadkrokevní a mezikrokevní izolace: Jak vybrat tu správnou?
Jaký je rozdíl mezi nadkrokevní a mezikrokevní izolací?
Jak bojovat s kondenzací ve střeše
Dokážete rozpoznat rozdíl mezi tím, kdy vám do střechy zatéká a kdy máte problém s kondenzací?
Jak se staví plochá střecha
Jak se staví plochá střecha, jaké jsou nejčastěji používané materiály a na co si dát při stavbě ploché střechy pozor.
Jak správně udržovat střechu
O střechu je nutné pravidelně pečovat. Jen tak zajistíte její dlouhou životnost a zamezíte nákladným opravám.
Jaké typy komínů existují a jak z nich správně vybrat
V tomto příspěvku se dozvíte, jak správně vybrat z nabídky komínů a jak provozovat jeho údržbu.
Nevíte si rady s výběrem střechy?
Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.
- Využijte našich služeb, které vám pomohou s rozhodováním.
- Kontaktujte naše pobočky pro více informací.
- Využít můžete také kontaktní formulář v dolní části stránky.
Odborné poradenství
Rádi Vám poradíme ohledně střešních materiálů.
Střešní showroomy
Prohlédněte si materiály předem na našich showroomech.
Výpočty materiálu
Rádi Vám spočítáme potřebný materiál na střechu.