Logo STAV-INVEST
Prodejny

Sklon střechy: jak ovlivní výběr střešní krytiny?

> Specialista radí (blog) > Sklon střechy: jak ovlivní výběr střešní krytiny?

Sklon střechy: jak ovlivní výběr střešní krytiny?

> Specialista radí (blog) > Sklon střechy: jak ovlivní výběr střešní krytiny?

Vybrali jste novou střešní krytinu, ale nevěnovali přitom velkou pozornost sklonu střechy? Pak se můžete v budoucnu dostat do velkých problémů.

Vlhkost v podkroví a v konstrukci střechy  – za tím vším může stát nevhodně vybraná střešní krytina v závislosti na sklonu střechy.

Volba střešní krytiny by měla založena právě i na plánovaném sklonu střechy.

pultova strecha
Volba střešní krytiny závisí i na sklonu střechy.

Bezpečný či minimální sklon střechy?

Sklon střechy

V souvislosti se sklonem střechy se u šikmých střech setkáváme se dvěma termíny:

Bezpečný sklon střechy: od jakého sklonu střechy je krytina bezpečná při standardní montáži bez dalších speciálních opatření.

Minimální sklon střechy: od jakého sklonu střechy je krytina bezpečná při montáži se speciálními opatřeními právě pro nízký sklon (zvýšená těsnost pojistné vrstvy apod.).

Stručný přehled sklonů podle typu krytiny

Každý výrobce testuje, v jakých sklonech může být daná střešní krytina bez problému použita. Mezi krytinami jsou v tomto ohledu značné rozdíly. Nízký sklon střechy vám pak může výrazně omezit výběr střešní krytiny. Na střechy s běžným sklonem 30° a více se může většinou pokládat jakákoli střešní krytina.

Pálená střešní krytina

Většina pálených střešních krytin má bezpečný sklon od 30°. Ovšem vždy záleží na výrobci a modelu střešní tašky. Základní výši bezpečných sklonů určují Pravidla Cechu klempířů, pokrývaču a tesařů, ovšem výrobce je u konkrétního modelu může změnit i podkročit. Záruku v takovém případě nese výrobce. Např. u pálené tašky Bramac Rubín 9 či Smaragd výrobce uvádí pokládku na střechy už od 16° sklonu.

Betonová střešní krytina

Většina betonových střešních tašek má bezpečný sklon střechy od 22°. Oblíbenou Bramac Tegalit je ale možné bezpečně položit (bez dalších speciálních opatření) až od 25°.

Velkoformátová plechová střešní krytina

Plechové krytiny mají všeobecně nižší bezpečné sklony než skládané taškové krytiny. Rozpětí bezpečných sklonů u plechových střešních krytin se pohybuje v rozmezí 6-14°. Ruukki Classic uvádí minimální sklon od 6°. Populární modely od výrobce Lindab pak od 14°.

Maloformátová plechová střešní krytina

Maloformáty mají zpravidla bezpečný sklon od 22°, podobně jako tašky. Příkladem maloformátové krytiny pokládáné od sklonu 22° je např. šablona Comax BoCo 330 od výrobce Comax či Rombo Premium od výrobce SATJAM.

Vláknocementová šablona

Výrobce vláknocementových šablon Cedral (dříve Eternit) dovoluje pokládku již od 22° bezpečného sklonu střechy. U výrobce Cembrit je to poté od 30°, kdy se hodnota bezpečného sklonu může zvyšovat v závislosti na klimatické oblasti.

Asfaltové šindele

Asfaltové šindele mají všeobecně bezpečný sklon střechy od 15°. Výrobce IKO však přišel se speciální řadou Xtreme, u které uvádí bezpečný sklon již od 9,5°.

Je zřejmé, že není možné generalizovat, jaký má daná krytina bezpečný/minimální sklon střechy. Vše závisí na výrobci i modelu dané krytiny, a proto je třeba nastudovat technické listy vámi vybraných modelů nebo kontaktovat naše profíky.

Sklon ploché střechy a povlakové krytiny

Ploché střechy jsou definovány sklonem do 5°, nicméně sklon u plochých střech je zvykem uvádět v %, kde tedy např. 5° = 8,75%. Pro minimální sklon doporučujeme navrhovat střechy od 3°. U střech se sklonem menším jak 3° je riziko vzniku kaluží.

Pokud plánujete plochou střechu se sklonem menším jak 3°, ujistěte se, že sklon hydroizolační vrstvy dostatečně zajistí odtok vody. Tento sklon by nikdy neměl být menší než 1°.

Asfaltové pásy a plastové fólie by měly mít min. sklon 3 %. Běžně se však pokládají i na 2 %, což může znamenat problém v budoucnosti. Na střeše pak vznikají kaluže a podobné nešvary.

Zde opět pozor na jednotku sklonu – standardně se totiž uvádí ve stupních °, vyjma právě plochých střech a povlakových krytin, kdy se obvykle uvádí procenta %. Někdy se v dokumentaci i u šikmé střechy objeví údaj v % – nutno přepočítat na ° .

Plocha strecha
Sklon hydroizolační vrstvy u plochých střech by neměl být menší než 1°.

Převodní tabulka sklonů

Sklon střechy: shrnutí

Spousta lidí se o sklon nezajímá nebo ignoruje doporučení a zkušenosti. I přes varování neuposlechne a použije nevhodnou krytinu pro daný sklon. O pár let později pak situaci pozdě řeší a kvůli nevhodnému použití krytiny nemají nárok na plnění záruky od výrobce. Řešením je pak většinou kompletní rekonstrukce střechy. 

V neposlední řadě pamatujte, že sklon střechy ovlivňuje i množství místa v podkroví. Na to je dobré brát zřetel zejména tehdy, pokud budete podkroví využívat jako obytnou místnost.

Nejnovější články ze světa střech

Jak se staví plochá střecha

Jak se staví plochá střecha, jaké jsou nejčastěji používané materiály a na co si dát při stavbě ploché střechy pozor.

Nevíte si rady s výběrem střechy?

Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.