Prodejny

Režná, engoba nebo glazura?

> Specialista radí (blog) > Režná, engoba nebo glazura?

Režná, engoba nebo glazura?

> Specialista radí (blog) > Režná, engoba nebo glazura?

Povrchová úprava pálených tašek má velký vliv na to, jak bude vaše střecha vypadat za deset či dvacet let. Mezi jednotlivými povrchovými úpravami tašek proto volte spíše na základě vlastních estetických preferencí a vkusu. Režná střešní krytina bude mít zajímavou patinu, pro kterou si ji oblíbili Angličané. Engoba a glazura naopak zůstanou dlouhá léta jako nové a nečistoty a mech se na nich usazovat nebudou. Abyste se mohli o povrchové úpravě tašek správně rozhodnout, připravili jsme pro vás jednoduchý přehled základních povrchových úprav. Díky němu si vyberete tu pravou povrchovou úpravu tašek pro vaši střechu.

Režná pálená taška (bez úpravy)

Pálené tašky bez povrchové úpravy se nazývají režné tašky. Jejich barva je dána barevností vypáleného cihlářského střepu – každý výrobce tedy nabízí režné tašky trochu jiné barvy v závislosti na cihlářské hlíně, se kterou pracuje. Barva režných tašek může být oranžová, červená nebo hnědá. Jejich odstín nejvíce ovlivňuje množství oxidu kovů v cihlářské hlíně. Produkce každého cihlářského závodu má svoji typickou barvu, proto není možné produkty jednotlivých závodů kombinovat.

Režné pálené tašky jsou nejlevnější variantou pálených tašek.

Jejich nevýhodou je to, že po čase barva zajde, povrch se zašpiní a velmi snadno se na něm zachytávají nečistoty. Kvůli tomu může být i barevnost střechy poměrně nesouměrná. Střecha si ovšem po pár letech získá svou osobitou patinu a na hospodářských staveních může vypadat velmi zajímavě. Režné pálené tašky jsou pro svou patinu oblíbené například v Anglii.

Engoba

Na pálených taškách se používají dva typy povrchových úprav: engoba a glazura. Engoba je hodně naředěná keramická hmota obohacená o oxidy kovů a různé minerály. Na tašky se nanáší v tekuté formě po jejich vyražení do formy a vysušení. Poté putuje taška do pece, kde je při vypalování střešní krytiny barva zapečena. Právě vypálením dojde ke spojení hlíny tašky s její povrchovou úpravou, proto se nijak neloupe a samovolně neodděluje a je součástí samotné tašky.

Engoba je matná povrchová úprava bez lesku. Vybrat si můžete ze široké palety barev. Engoba dodá povrchu nižší poréznost, a tudíž je odolnější vůči nečistotám.

I u engoby existuje několik variant nástřiku. Při menším množství nástřiku je střešní krytina flekatá, někdy bývá též označována jako staročervená. Díky tomuto typu nástřiku je okamžitě dosaženo dojmu patiny typického pro starší pálené střechy.

K novějším typům patří žíhaná dvojbarevná krytina, která dodává střeše osobitý nádech.

Glazura

Glazura je tekutá směs jílů s velkým podílem oxidů křemíku, díky kterým získávají tašky lesklý sklovitý povrch. Tašky s touto povrchovou úpravou jsou velmi hladké a mají minimální poréznost. Glazura dobře odolává všem druhům nečistot či růstu lišejníků a mechu. Střecha tak vydrží dlouhá léta jako nová. Glazura je nejlepší povrchová úprava, jakou může pálená střešní krytina mít. Zároveň spadá do nejdražší cenové skupiny.

Glazura se nanáší stejným způsobem a ve stejné fázi jako engoba.

Složení glazury

Pojem glazura je dnes již poměrně nepřesný, protože do jílu nejsou přidávány jenom sklovité příměsi, ale také nepřírodní akrylát. Právě ten dodává střešní krytině lesk, avšak dokáže zachovat prodyšnost střechy. Sklovité příměsi bez akrylátu najdete v nabídce zahraničních výrobců, například firem Nelskamp nebo Walther-Jacobi. Zachování původní receptury glazury přináší střešní krytině ještě větší lesk než v případě glazur s akrylátem. Původní recepturu glazury můžete na první pohled poznat podle miniaturních dírek (pórů), které umožňují krytině dýchat. Zachování původní receptury proces výroby výrazně prodražuje, je tedy třeba počítat s přibližně dvojnásobnou cenou.

Dvojitě pálená střešní krytina

Určitou specialitou je tzv. dvojité pálení. Dříve se tohoto efektu docilovalo uzavřením pece tak, aby z ní nemohl unikat vzduch. Díky tomu tašky po celé své hmotě ztmavly a zároveň bylo docíleno menší poréznosti a větší tvrdosti. U této varianty lze opět zvolit žíhanou (německy označovanou jako reduziert) nebo tmavou variantu (německy označovanou jako gedämpft). U našich výrobců takové ekvivalenty již nenajdeme, dvojitě pálené tašky jsou vyráběny pouze v Německu, a to velmi omezeně.

Tip: Informace o povrchových úpravách betonových střešních krytin najdete ve srovnání pálených a betonových krytin.

Shrnutí –⁠ režná, engoba nebo glazura?

Jednotlivé povrchové úpravy střešní krytiny se liší odolností materiálů vůči nečistotám. S precizností povrchové úpravy roste úměrně i její cena. Volba povrchové úpravy záleží na vašich prioritách:

  • chcete-li střechu, která vydrží co nejdéle jako nová, a máte-li dostatečný rozpočet, je nejlepší volbou glazura;
  • pokud chcete spíše matný povrch, zvolte engobu;
  • máte-li omezený rozpočet, je vhodná režná pálená krytina. Zvolit ji můžete i v případě, že se vám líbí patina střechy.

Doporučujeme vám, abyste si střešní krytiny prohlédli na vlastní oči. Každý výrobce má totiž jinou barvu hlíny a tašky dodává v různých barevných paletách. Na všech našich pobočkách vám rádi ukážeme všechny typy krytin a zároveň si můžete domů odnést vzorky jednotlivých krytin.

Nejnovější články ze světa střech

Nevíte si rady s výběrem střechy?

Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.