Prodejny

Plechová střešní krytina

> Specialista radí (blog) > Plechová střešní krytina

Plechová střešní krytina

> Specialista radí (blog) > Plechová střešní krytina

Střešní krytina, která u nás získává čím dál tím více na oblibě? Plechová.

Plechová střešní krytina je u nás díky své nízké hmotnosti, cenové dostupnosti a odolnosti volbou číslo jedna. V tomto článku

  • přiblížíme výrobu plechové střešní krytiny,
  • zmíníme typy dostupné na trhu a
  • doporučíme ověřené výrobce.
  • Shrneme také výhody i nevýhody této oblíbené střešní krytiny.
plechova strecha kopule
Plechové střechy se používaly již v dobách renesance a baroka.

Výroba plechové střešní krytiny

K výrobě plechové střešní krytiny se užívá válcovaných plechů, které jsou stočené do svitků.

  • Svitky se odmotají do profilovací linky,
  • na profilovací lince se poté stříhají pruhy, které se profilují do daného tvaru (imitace taškové krytiny nebo trapézový plech).
  • Plechy mají různou šířku i tloušťku, vždy podle druhu materiálu, způsobu použití a druhu pokládky.

Typy plechové střešní krytiny

Plechová střešní krytina může být:

  1. profilovaná (taškové tabule, trapézové plechy),
  2. plochá (falcovaná či imitace falcované krytiny),
  3. maloformátová (šablony, malé dílce).

1. Profilované plechové střešní krytiny

Profilované plechové střešní krytiny mohou mít buď podobu skládaných střešních tašek nebo trapézových plechů. Na trhu existuje velké množství odstínů, které se stříkají na horní stranu plechu. Spodní strana pak bývá nejčastěji bílá či šedá, což je základová barva.

Provedení u těchto plechových krytin bývá buď lesklé, matné, a dle výrobců i různé pololesky a polomaty. Důležitý je druh povrchu, např. polyester či polyuretan, a jeho tloušťka. Povrchová úprava je na plech nanášena ještě před samotným válcováním. Konečná povrchová úprava chrání plech před korozí, povětrnostními vlivy, mechanickým poškozením či UV zářením.

Profilované plechové krytiny získávají na oblibě jak u rodinných a bytových domů, tak u hospodářských budov (zejména trapézové plechy).

K profilovaným plechovým krytinám najdeme na trhu celou řadu doplňků. Doplňky jako hřebenáče, štítové lemování, úžlabí a okapnice jsou vyráběny ze stejného materiálu jako samotná krytina. Výhodou je i výroba plechových okapových systémů, které lze obvykle sladit s odstínem povrchové úpravy krytiny.

Imitace taškové krytiny
trapézový plech na střeše a střešní okna
Trapézový plech

Výrobci profilovaných plechových střešních krytin

Kvalitní výrobci plechových střešních krytin s nejdelší zkušeností pocházejí ze Skandinávie. Jsou jimi švédský výrobce Lindab a finská společnost Ruukki.

Na českém trhu působí i mnoho dalších výrobců. Z naší zkušenosti doporučujeme zejména plechové krytiny Satjam a plechové krytiny Comax.

Záruka na materiál se obvykle pohybuje mezi 20-60 lety. Životnost krytiny uváděná výrobci je pak vždy o něco vyšší – zásadní vliv na to má povrchová úprava. Podrobnější info k zárukám viz jednotliví výrobci.

2. Falcované plechové střešní krytiny

Falcované střešní krytiny jsou mimořádně flexibilní, a proto i tolik oblíbené. Pruhy plechů jsou spojeny tzv. falcem (dvojitou stojatou drážkou), což ve spojení s těsněním zaručí nepropustnost i v případě velkého množství sněhu. Existuje i imitace této krytiny, která vypadá na pohled úplně stejně, ale mnohem snadněji se montuje (např. Ruukki Classic). Výhodou tohoto typu krytin je použití na velmi malý sklon střechy.

Na falcované střešní krytiny se často používá plech titanzinkový, pozinkovaná ocel, hliníkový s barevnou povrchovou úpravou a měděný. Měděné plechy se již nijak dál neupravují. Neupravený povrch u měděných a titanzinkových plechů brzy zmatní. Měděný plech se po čase zbarví do zelena, ten titanzinkový do šeda. Titanzinkové plechy existují se mohou objednat v předzvětralé variantě (např. Rheinzink). Chemicky upravený plech si tak zachovává svůj vzhled. Vzhled hliníkového plechu může být buď přírodní nebo nalakovaný do různých odstínů. Povrch pak je hladký či strukturovaný.

Doplňky k falcovaným plechovým střešním krytinám se vyrábí nejčastěji na míru dle potřeb dané střechy. Zhotoveny jsou z totožného plechu jako střecha. Není moudré kombinovat různé druhy kovových materiálů na jedné střeše. Hrozí tak riziko koroze jednotlivých prvků.

Falcované plechové střechy lze pokládat od extrémně nízkých sklonů.
Falcovaný plech na střeše
Falcovaný plech na rodinném domu

Výrobci falcovaných plechových střešních krytin

Na falcované střešní krytiny (poplastované pozinkované) můžeme doporučit již zmíněné výrobce – SatjamComax, Lindab či Ruukki. Od předního dodavatele měděného plechu Povrly, přes dodavatele titanzinkových plechů Rheinzink a VM Zinc, po rakouského dodavatele hliníkových plechů Prefa.

Doba záruky, stejně tak i životnost, se liší s ohledem na použitý materiál. Bližší info o zárukách a životnosti materiálů viz jednotliví výrobci.

3. Maloformátové plechové střešní krytiny

Plechové střešní krytiny maloformátové se vyrábí v různých variantách:

  • falcované tašky,
  • šindele,
  • šablony,
  • skládaná krytina (imitující střešní tašky),
  • maloformátové šablony (tzv. alukryt).
Prefa falcovaná šablona plech
Maloformátové šablony

Povrch této krytiny není zcela hladký, spíše lehce strukturovaný. I proto se tato střešní krytina tolik neleskne. Falcované tašky jsou tvarově stejné jako běžné tašky. Falcované šindele jsou vyráběny ve tvaru kosodélníků a falcované šablony se skládají na koso. I u těchto produktů nalezneme na trhu celou řadu doplňků ve stejné povrchové úpravě. Jedinou výjimkou jsou alukrytové šablony, ke kterým se nevyrábí žádné originální doplňky.

Výrobci maloformátových plechových střešních krytin

Hliníkové maloformáty nakoupíme u rakouské Prefy. Na tyto produkty výrobce poskytuje záruku 40 let. Hliníkové i ocelové maloformáty (záruka dle povrchové úpravy) nabízí Satjam. U ostatních zmíněných produktů (skládaná krytina, alukryt) najdeme na našem trhu celou řadu dodavatelů. Zmíníme např. Ondusteel, Evertile či Metrotile.

Výhody plechové střešní krytiny

Následuje výčet výhod plechové střešní krytiny:

  • Nízká hmotnost.
  • Vysoká pevnost a celistvost.
  • Odolnost vůči povětrnostním vlivům (i extrémnímu krupobití).
  • Díky hladkému povrchu nedochází k usazování nečistot a růstu mechů.
  • Doplňky i okapové systémy ve stejné povrchové úpravě jako střešní krytina.
  • Jednoduchá pokládka a rychlá montáž.
  • Možnost pokládky i na extrémně nízké sklony střech (falcované a imitace).
  • Designově zajímavé, velká nabídka tvarů a barev.
  • Snadná přeprava.
  • Dostupná cena.
  • Šetrnost k životnímu prostředí.

Nevýhody plechové střešní krytiny

I u plechové střešní krytiny najdeme nějaké nevýhody, viz:

  • Sjíždění sněhu ze střechy díky hladkému povrchu.
  • Složitější montáž např. střešních oken do již zhotovené střechy.
  • Neprodyšné. Nutnost kvalitního provětrání střešního pláště.
  • Tenká povrchová úprava náchylná k odření při manipulaci a montáži.
  • Obtížnější pohyb po střechách s vyššími sklony.
  • Hlučnější při dešti (některé ploché krytiny je možné objednat s protihlukovou a antikondenzační úpravou. Dá se i vyřešit dostatečnou tepelnou izolací v podkroví).

 

plechova strecha sjizdeni snehu
Nevýhodou plechové střešní krytiny je extrémní sjíždění sněhu ze střechy.

Jak vybrat plechovou střešní krytinu

Plechová střešní krytina představuje v dnešní době oblíbenou variantu pro novou či rekonstruovanou střechu. Mezi její nesporné výhody patří nízká hmotnost, celistvost a odolnost proti povětrnostním vlivům. Na trhu existuje široká škála tvarů a barev plechové střešní krytiny. Hodí se jak na rekonstrukci starších objektů, tak na nové moderní budovy. Nezapomínejte na to, že plechová krytina je velice hladká a často dochází k sesuvům sněhu. Proto vždy zajistěte střechu protisněhovými opatřeními.

Nejnovější články ze světa střech

Nevíte si rady s výběrem střechy?

Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi Vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.