Koupili jste si nové auto a nechcete, aby Vám ho zničilo jarní krupobití? Nebo se s blížícím létem těšíte na grilovačky v tom správném stylu? Pak je nejvyšší čas přemýšlet o vhodném přístřešku na vaši zahradu.
Pokud jste z těch, kteří dávají přednost kvalitě, doporučujeme nenechat se zlákat výhodnými cenami hobby marketů a zahradní domek si postavit svépomocí z kvalitních materiálů, případně poptat zkušené tesaře.
Lehké střešní krytiny – to pravé pro váš přístřešek
Při výběru střešní krytiny pro zahradní přístřešek doporučujeme vybírat z lehkých střešních krytin (krytiny do 25 kg/m²). Tyto střešní krytiny mají nízkou hmotnost, nezatěžují tak konstrukci, a jsou dostačující pro stavby altánků, pergol a garážových stání.
Z jakých druhů lehkých střešních krytin tedy vybírat?
Asfaltový šindel – pergolový král
Asfaltové střešní šindele jsou jednoznačně nejpoužívanější střešní krytinou na pergoly a zahradní domky. Zároveň se hojně používají jako střešní krytina na garážová stání. A není se čemu divit – jejich pokládku zvládne i šikovný kutil, jsou lehké, a dobře odolávají povětrnostním vlivům.
Nabídka barev a tvarů je na trhu opravdu široká. Od červené barvy, přes šedou a černou až k modré a zelené. Při pokládce asfaltových šindelů doporučujeme promíchávat šablony z různých balení, a to kvůli přirozeným barevným odchylkám jednotlivých šindelů.
Z tvarů asfaltových šindelů vedou obdélník a bobrovka. Předním výrobcem asfaltových šindelů je u nás kanadská společnost IKO.
Pokládka asfaltových šindelů
Odolný polykarbonát – materiál nejen pro skleníky
I když se plastové střešní krytiny používají na zahradě zejména pro zakrytí bazénů či skleníků, nemalá část zákazníků si je oblíbila i pro zakrývaní pergol, teras a jiných zahradních přístřešků. Jejich výhodou je jejich nízká hmotnost, relativně nízká cena, snadná montáž a možnost ohýbání na zaoblené konstrukce. I zde ovšem platí, že kvalita určuje délku použití. U levného, nekvalitního plastu je vysoké riziko prohnutí a znehodnocení do pár let používání.
Z plastových krytin se nejčastěji používají velkoformátové desky z polykarbonátu. Výjimkou ale nejsou ani maloformátové šablony.
Plechové střešní krytiny – design a odolnost
Posledním typem lehké střešní krytiny pro zahradní domky jsou ty plechové. Vyrábí se buď jako profilované trapézové plechy, falcované krytiny, či maloformátové šablony. Výhodou plechových střešních krytin je jejich nízká hmotnost, zároveň ale vysoká odolnost (i proti extrémnímu krupobití). Doplňky i okapové systémy se navíc dodávají ve stejné povrchové úpravě jako střešní krytina.
Prověřené značky na našem trhu jsou zejména Satjam, Comax, Lindab a Ruukki.
Výrobci umožňují si objednat plechovou střešní krytinu na míru nebo již naskladněnou. Nutno dodat, že u objednání na míru bývají příplatky za odběr u menšího množství (což je u malých stříšek běžné).
Asfaltové pásy - pro velmi nízké sklony
Pro spodní stavby s velmi nízkým sklonem střechy (altánky, pergoly, garážová stání) mohou být vhodnou volbou i asfaltové pásy. Asfaltové pásy na pergolu tak nejsou ničím výjimečným.
Jednotlivé druhy asfaltových pásů se používají pro různé účely. Kromě zastřešení vašeho altánku slouží zejména pro izolaci plochých střech.
Při pokládce asfaltových pásů si dávejte pozor na teplotu vzduchu. Ideálně by měla montáž asfaltových pásů probíhat mezi 10-25 °C ve stínu.
Řezivo – jen střešní krytina nestačí
Při stavbě zahradního domku či přístřešku pro auto nesmíme zapomínat na zásadní materiál, a tím je řezivo pro krov (nosnou konstrukci střechy).
Typickou formou krovu je konstrukce z masivního dřeva. Ta se nejčastěji provádí z běžného stavebního řeziva.
V poslední době se ale stále častěji používají i sušené a lepené KVH a BSH profily.
Na krov také potřebujeme položit latě nebo bednění z prken či z OSB desek (dle typu krytiny).
Na co si dát pozor při pokládce střešní krytiny?
Chcete se s nadšením pustit do práce a začít stavět Váš zahradní domek? Nespěchejte a přečtěte si naše tipy, jakých chyb se při pokládce střešní krytiny vyvarovat:
Sklon střechy
Důležitým parametrem, než začnete vybírat střešní krytinu, je plánovaný sklon střechy. Mezi střešními krytinami bývají velké rozdíly v tom, na jaký sklon střechy je bezpečné danou střešní krytinu položit.
Asfaltové šindele mají bezpečný sklon střechy od 15°. Výrobce IKO však přišel se speciální řadou Xtreme, u které uvádí bezpečný sklon již od 9,5°.
Rozpětí bezpečných sklonů u velkoformátových plastových střešních krytin se pohybuje v rozmezí 6-14°, u maloformátových plastových střešních krytin běžně bývá od 22°.
Plechové střešní krytiny je též možné pokládat od velmi nízkého sklonu (u falcovaných a trapézových plechů od 6°). Taškové tabule se pak většinou pokládají od sklonu 14°.
Nezbytnosti: Podkladní pás a okapový systém
Položit střešní tašky neznamená jen položit latě a navrch naskládat střešní krytinu. Jsou zde další nezbytnosti, na které je potřeba nezapomínat:
- Pokrytí střechy kvalitním a rovným podkladním pásem (u asfaltových šindelů a některých plechových krytin kladených na bednění);
- Nezapomenout na hřebeny a lemování (u asfaltových šindelů);
- Výběr vhodného okapového systému.
Povětrnostní podmínky
Při pokládce střešní krytiny dbejte i na to, jaká je zrovna předpověď počasí.
U asfaltových šindelů se například nedoporučuje chození po krytině při vyšších teplotách či při ostrém slunci. Při realizaci polykarbonátové střešní krytiny se vyhněte vysokým, ale i velmi nízkým teplotám.
Jakou střešní krytinu na pergoly, zahradní domky a garážová stání?
Výběr střešních krytin nemusí být vždy jen pro rodinný dům. Existují i menší stavby, jako altánky, pergoly, zahradní domky a přístřešky pro auta, které potřebují vhodné zastřešení.
Šikovní kutilové a samouci tento typ přístřešků zvládnout postavit i sami s trochou rady a kvalitními materiály. Pokud si nevíte rady, jaké materiály zvolit či na jaké příslušenství nezapomenout, kontaktujte naše profíky.
Nejnovější články ze světa střech
Nadkrokevní a mezikrokevní izolace: Jak vybrat tu správnou?
Jaký je rozdíl mezi nadkrokevní a mezikrokevní izolací?
Jak bojovat s kondenzací ve střeše
Dokážete rozpoznat rozdíl mezi tím, kdy vám do střechy zatéká a kdy máte problém s kondenzací?
Jak se staví plochá střecha
Jak se staví plochá střecha, jaké jsou nejčastěji používané materiály a na co si dát při stavbě ploché střechy pozor.
Jak správně udržovat střechu
O střechu je nutné pravidelně pečovat. Jen tak zajistíte její dlouhou životnost a zamezíte nákladným opravám.
Jaké typy komínů existují a jak z nich správně vybrat
V tomto příspěvku se dozvíte, jak správně vybrat z nabídky komínů a jak provozovat jeho údržbu.
Nevíte si rady s výběrem střechy?
Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi Vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.
- Využijte našich služeb, které Vám pomohou s rozhodováním.
- Kontaktujte naše pobočky pro více informací.
- Využít můžete také kontaktní formulář v dolní části stránky.
Odborné poradenství
Rádi Vám poradíme ohledně střešních materiálů.
Střešní showroomy
Prohlédněte si materiály předem na našich showroomech.
Výpočty materiálu
Rádi Vám spočítáme potřebný materiál na střechu.