Logo STAV-INVEST
Prodejny

Pálená nebo betonová střešní krytina (taška)?

> Specialista radí (blog) > Pálená nebo betonová krytina?

Pálená nebo betonová střešní krytina (taška)?

> Specialista radí (blog) > Pálená nebo betonová krytina?

Střešní krytinu si vybíráte na desítky let, možná na celý život. Proto vám pomůžeme se v betonových a pálených střešních krytinách zorientovat tak, aby pro vás byl výběr příjemnou záležitostí. Provedeme vás srovnáním materiálů, jejich cen, náročností pokládky i životností. Ovšem výběr barvy a tvaru už je jen a jen na vás.

Pálená nebo betonová – srovnání materiálů

Betonové a pálené střešní krytiny jsou v oblasti mechanické odolnosti a životnosti srovnatelné. Na oba materiály je běžně poskytována záruka 30 let na pevnost a mrazuvzdornost. Pálené a betonové střešní krytiny se ovšem liší svou porézností i složením materiálu.

Pálená střešní krytina

Pálené tašky jsou vyrobeny ze směsi cihlářské hlíny a jílu. Obvykle se jedná o materiály těžené v blízkosti samotné výrobny, právě proto mají tašky každého výrobce trošku jinou barvu i strukturu.

Proces výroby začíná těžbou a odležením materiálu. Poté se hlína a jíl promíchají, pečlivě rozemelou a přidávají se další příměsi. Díky tomu vzniká velmi homogenní materiál bez kvalitativních odchylek. Tato směs se slisuje do nekonečného pásu, který se následně rozděluje to přibližné velikosti tašek. Poté je vyražena do formy a putuje na vypálení do pece. Proces výroby trvá přibližně 3 dny.

O pálené krytině jsme také napsali samostatný článek.

Betonová střešní krytina

Betonová směs z jemného křemičitého písku, cementu, vody, pigmentů a dalších přísad je zválcována do nekonečného pásu. Ten je rozdělen do jednotlivých kusů a následně vylisován do modelu střešní krytiny. Poté je nanesena příslušná povrchová úprava a betonová krytina následně schne v sušárně půl dne. Tam se zbavuje přebytečné vlhkosti a získává potřebnou tvrdost. Následující den taška „odpočívá“. Proces výroby betonové střešní krytiny je tedy výrazně jednodušší a podstatně rychlejší.

Celý článek o betonové střešní krytině.

Pálená nebo betonová – zpracování

Formát krytiny bývá stejný u betonové tašky. U pálené to bývá složitější.

  • Betonová krytina je (nejčastěji) vyráběna ve formátu 10 ks/m2.
  • Pálená krytina se vyrábí ve velkém množství formátů. Nejtypičtější jsou formáty 10–15 ks/m2.
  • V běžné nabídce výrobců najdete také velkoformátové modely 6 ks/m2, které výrazně snižují rozpočet na pokládku.

Vodní zámky

Důležité: Pálená krytina se dá při výrobě daleko lépe vytvarovat, protože hlína je tvárnější než beton. Díky tomu mají pálené střešní krytiny daleko lepší vodní zámky. Oproti betonové krytině má pak navíc zámky příčné.

Vodní zámky betonové střešní krytiny

Pokládka pálené nebo betonové střešní krytiny

Snadnější je pokládka betonové krytiny. Má totiž menší postranní vodní zámky a nemá žádné příčné vodní zámky. Betonová krytina má obecně velkou posuvnost, což znamená, že je vůle několika centimetrů při vzdálenosti tašek od sebe. Proto se výborně hodí pro rekonstrukce a stavby, které mají starší nebo mírně zvlněný krov. Příčné zámky pálených tašek se takovým střechám přizpůsobí hůře, výjimkou jsou ovšem novější modely pálených tašek.

Minimální bezpečný sklon pro pokládku obou střech je od sklonu 22° (většinou), s vodotěsným podstřeším pak od 12°. Sklon pokládky je nutné ověřit pro konkrétní vybranou krytinu. Například pálené bobrovky můžete pokládat od 30° a pálené prejzy od 40°. U většiny betonových tašek pak platí sklon 22°, ale například Bramac MAX 7°až od 7°.

Základ životnosti: povrchová úprava

Základem životnosti je povrchová úpravam, která musí vydržet veškeré vlivy počasí – od vysokých letních teplot po mrazy a jarní tání.

Povrchové úpravy betonových krytin

Betonová krytina je probarvována pomocí pigmentů už při samotné přípravě směsi. Následně je obarvena 2 až 5 nástřiky. Některé betonové krytiny jsou dodávány i bez povrchové úpravy. Betonové střešní krytiny však v průběhu let svoji barevnost ztrácí. Vyšší počet nástřiků její barevnost prodlužuje. Zároveň snižuje poréznost krytiny, zabraňuje usazování mechu, zplodin a nečistot.

Dvě vrstvy betonu

Nový trend v oboru betonových krytin jsou dvě vrstvy betonu:

  1. hrubozrnný beton, který tvoří většinu krytiny, jí dodává pevnost a tvar,
  2.  jemná vrstva tzv. mikrobetonu, na kterou je nanášen finální barevný nástřik.

Díky vyšší jemnosti mikrobetonu je lépe absorbována barva do tašky. Taková střešní taška má na první pohled hladší a méně porézní povrch. To pak znamená delší barevnou stálost i životnost krytiny.

Povrchové úpravy pálených krytin

Pálené tašky si zachovávají barevnou stálost po celou dobu své životnosti. Povrchovým úpravám pálených krytin věnujeme samostatný článek, proto zde uvedeme jen základní přehled.

Pálená krytina – režná

Jedná se o vypálenou hlínu bez povrchové úpravy. Je to základní verze tašky a přebírá barvu hlíny v dané geografické oblasti. Každý výrobní závod má navíc trošku jinou technologii výroby. Barva se tedy liší podle výrobního závodu.

Pálená krytina – engoba

Je směs barevných jílů, které se v tekuté formě nastříkají na tašku a zapékají se při vlastním pálení. Tato povrchová úprava je matná a můžete si vybrat ze široké barevné palety.

Pálená krytina – glazura

Glazura je tekutá směs jílů se sklovitými příměsemi. Díky nim je povrch vysoce lesklý, má minimální poréznost a je velmi odolný vůči nečistotám. Jedná se o nejlepší a nejdražší povrchovou úpravu střešních krytin.

Cena pálených a betonových střešních tašek a krytin

Pálené tašky jsou přibližně o 30 % dražší než betonové.

Ceny pálených tašek se odvíjejí od jejich povrchové úpravy. Nejlevnější režné tašky začínají na cenách 270 Kč/m2. Engobované tašky se pohybují v cenové hladině 320–400 Kč/m2. Nejdražší glazované tašky stojí 380–600 Kč/m2. U zahraničních výrobců se můžete setkat i s vyššími cenami.

Ceny betonových tašek se pohybují v rozmezí 200–400 Kč/m2.

Ceny doplňků u betonových i pálených střech většinou tvoří polovinu nákladů na celou střechu. Pálené střešní krytiny mívají kvalitativně lepší doplňky vyrobené z pálené hlíny nebo z hliníku. Betonové střešní krytiny používají především doplňky plastové. Základní přehled o cenách si můžete udělat v cenících.

Důležité: počet tašek nezapomeňte přepočítat do metru čtverečního. Případně vám spotřebu materiálu můžeme vypočítat my.

Hmotnost pálené a betonové střešní krytiny

Váha betonové a pálené střešní krytiny je velmi podobná. Obě váží přibližně 40 až 50 kg/m2. Historicky vážila více taška betonová, ale to už dávno není pravda, protože se ji podařilo technologicky odlehčit.

Výjimku tvoří pálená bobrovka s dvojitým překrytím, která váží 65–70 kg/m2.

Pro oba typy krytin je potřebné sílu krovu dimenzovat obdobně.

Pálená nebo betonová – shrnutí

Pálená střešní krytina

  • má dobrou pevnost a dlouhou životnost;
  • je tradiční střešní taška;
  • je vhodná pro střechy s náročnějšími technickými požadavky;
  • se vyrábí v mnoha profilech a třech základních povrchových úpravách;
  • má dokonalé vodní zámky proti zatékání;
  • povrchová úprava má nestárnoucí estetickou hodnotu.

Betonová střešní krytina

  • má výbornou pevnost a dlouhou životnost;
  • je moderní střešní taška s jednoduchou konstrukcí;
  • je levnější – je tedy vhodná pro stavby s omezeným rozpočtem (např. na rekonstrukce);
  • povrchová úprava nemá takovou barevnou stálost jako u pálené tašky;
  • se snadno pokládá, je vhodná pro rekonstrukce.

Nejnovější články ze světa střech

Jak se staví plochá střecha

Jak se staví plochá střecha, jaké jsou nejčastěji používané materiály a na co si dát při stavbě ploché střechy pozor.

Nevíte si rady s výběrem střechy?

Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.