Mech patří do lesa, ne na střechu! Pokud i vaši střešní krytinu trápí nezvaný zelený návštěvník, je nejvyšší čas zakročit. Mech totiž zadržuje vlhkost, čímž může střešní krytinu trvale poškodit. Navíc může ucpat podokapní žlaby a svody. Tyto faktory mohou způsobit zatékání vody do podkroví. V neposlední řadě mech ze střechy při dešti padá a dělá pěkný nepořádek.
Jak se mechu zbavit trvale? Co se osvědčilo a co funguje jako dlouhodobé řešení? Čtěte dál a dozvíte se, jak s mechem (a ostatním plevelem) zatočit.
Vznik mechu na střešní krytině
Proč se mech na střeše vlastně usazuje? Mech má rád vlhko a prach. I proto nejčastěji roste na stinných místech střech natočených k severu.
Mech vzniká na všech druzích střešních krytin, nejčastěji však na krytinách s příměsí cementu (eternit či beton) a starých pálených taškách.
Vhodné je volit krytinu odolnější proti růstu mechu a lišejníků. Glazovaná či engobovaná pálená taška je dobrou volbou. Díky hladkému povrchu stéká voda z tašek dolů a nečistoty se tak na krytině tolik neusazují. Tyto podmínky růstu mechu nesvědčí.
Mech versus lišejníky a řasy
Lišejníky a řasy se často usazují na asfaltových střešních krytinách, ale nejen na nich. Poznáte je podle typických skvrn, které mají modrou, zelenou nebo černou barvu. Často se tak zaměňují za plíseň či hnilobu.
Řasy a houby na střechu zanesou většinou ptáci či vítr. Nejsou esteticky přívětivé, ale neudělají tolik škody jako mech. Kořínky mechu mohou prorůst až do střešní konstrukce a natropit velké problémy.
Jak mech ze střechy odstranit?
Pokud zjistíte, že vám na střeše roste mech, je žádoucí ho odstranit co nejdříve.
Mechanické řešení
Jako první krok je vhodné mech ze střechy mechanicky odstranit. K tomu můžete použít různé špachtle, kartáče, smetáky či vysokotlakový čistič.
Samotné mechanické odstranění mechu však není dostatečné. Kořínky mechu se při tomto čistění odstranit nepodaří a mech tak začne brzy růst znovu.
Chemické řešení
Jako druhý krok proto nastupuje použití chemických prostředků, které kořínky mechu zničí. Velice oblíbené je použití směsi modré skalice (síran měďnatý) s vodou. Na střechu se nanáší pomocí stříkací pistole, postřikovače či zahradní konve. Směs míchejte vždy podle návodu výrobce, obvykle se používá cca 500 g modré skalice na 10 l vody.
Na trhu jsou běžně k dostání i přípravky přímo určené na likvidaci mechu, např. Anti-Moss či Mech-stop. Přípravky se na střechu nanáší štětcem či postřikovačem. Ideální je nástřik provádět za suchého počasí (aby se látka stihla vstřebat) a bezvětří (aby nedošlo k zanesení chemické látky mimo požadované místo).
Upozornění: chemické přípravky ničí živé organismy, nepoužívejte tak několik dní po aplikaci nástřiku dešťovou vodu pro zalévání zahrádky.
Dlouhodobá prevence růstu mechu
Mechanické čištění
Jak předejít tvorbě mechu? Jedním ze způsobů prevence je odstranění větví, které vrhají na střechu stín. Střešní krytinu se snažte udržovat během roku čistou, odstraňujte spadané listí či větve.
Chemické ošetření
Odborníci také doporučují instalaci měděných či zinkových pásů pod hřeben střechy. Je totiž známo, že v blízkosti měděného kovu mech neroste. Za deště se z povrchu mědi uvolňují drobné částečky, které pokryjí střechu a mohou v boji s mechem pomoci. U střech s vlnitou střešní krytinou ovšem hrozí vznik barevných pruhů.
Povrchová úprava tašek
Mech na střeše: shrnutí
Mech na střeše není zanedbatelný problém a měl by se řešit hned, jak si jej všimnete. Mech totiž může způsobit nenávratné škody na střešní krytině i v podkroví. Při odstraňování mechu ze střechy vždy dbejte na bezpečnost. V případě, že si na odstranění sami netroufáte, kontaktujte profíky.
Nejnovější články ze světa střech
Nadkrokevní a mezikrokevní izolace: Jak vybrat tu správnou?
Jaký je rozdíl mezi nadkrokevní a mezikrokevní izolací?
Jak bojovat s kondenzací ve střeše
Dokážete rozpoznat rozdíl mezi tím, kdy vám do střechy zatéká a kdy máte problém s kondenzací?
Jak se staví plochá střecha
Jak se staví plochá střecha, jaké jsou nejčastěji používané materiály a na co si dát při stavbě ploché střechy pozor.
Jak správně udržovat střechu
O střechu je nutné pravidelně pečovat. Jen tak zajistíte její dlouhou životnost a zamezíte nákladným opravám.
Jaké typy komínů existují a jak z nich správně vybrat
V tomto příspěvku se dozvíte, jak správně vybrat z nabídky komínů a jak provozovat jeho údržbu.
Nevíte si rady s výběrem střechy?
Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi Vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.
- Využijte našich služeb, které Vám pomohou s rozhodováním.
- Kontaktujte naše pobočky pro více informací.
- Využít můžete také kontaktní formulář v dolní části stránky.
Odborné poradenství
Rádi Vám poradíme ohledně střešních materiálů.
Střešní showroomy
Prohlédněte si materiály předem na našich showroomech.
Výpočty materiálu
Rádi Vám spočítáme potřebný materiál na střechu.