Plánujete rekonstrukci podkroví a přejete si moderní design? Vaším starým střešním oknem zatéká či má poškozený rám? Pak nastal čas na výměnu neboli renovaci střešních oken.
Staré střešní okno přestává pomalu plnit plnohodnoutnou funkci. Vyprchává z něj argon a okno tak hůře izoluje. Doba ale pokročila a v současnosti je již standardem zateplovací blok a trojsklo. Střešní okno je největším tepelným mostem na střeše a rozhodně si zaslouží vaši pozornost.
Mnoho zákazníků se k renovaci střešních oken odhodlává déle, než je nutné. Důvody mohou být jak časové, tak finanční. Mnoho lidí se také bojí nepořádku a následného úklidu.
V dnešní době je však možné tyto obavy hodit za hlavu a s chutí se do renovace střešních oken pustit. Výměna střešních oken nemusí být vůbec časově náročná a v mnoha případech na následný úklid postačí lopatka a smetáček.
Jaké jsou možnosti výměny střešních oken?
V současné době existuje několik možností výměny střešních oken:
Bez zásahu do ostění
Nejsnadnější a nejrychlejší způsob výměny střešního okna. V tomto případě volíme okno, které má stejnou velikost jako to původní. Mohou to být okna i jiných výrobců, než jsou ty původní. Při výměně střešního okna se nezasahuje do ostění a ponechává se staré obložení interiéru. Výměna je tak rychlá (cca 2-3 hodiny) a bez velkého nepořádku. Výhodou je i to, že i při této variantě může být do okolí střešního okna doplněna tepelná izolace.
Nevýhodou je pak to, že většina starších oken má nevhodně řešený tvar parapetu a nadpraží. V takovém případě se mohou vyskytnout problémy se zatékáním a další komplikace a je tedy vhodné volit kompletní renovaci střešních oken, tj. se zásahem do ostění.
Se zásahem do ostění
Ač cenově i časově náročnější varianta, kompletní renovace střešního okna přináší řadu výhod. Díky otevření montážního prostoru umožní kompletní revizi jak správného tvaru ostění, tak napojení na všechny vrstvy střešního pláště. Navíc je možné jednoduše doplnit tepelnou izolaci. Další možností je přidání dalšího okna a prosvětlení místnosti.
V současné době nabízí výrobci bezúdržbové vnitřní ostění, většinou vyrobené z PVC. Z barev se pak nejčastěji používá bílá, která odráží a rozptyluje denní světlo do místnosti. Vyrábí se ale také např. v dekorech borovice a zlatý dub.
Svépomocí? Raději odbornou firmu!
Jste zapálený kutil či chcete ušetřit nějakou tu korunu? Přemýšlíte o tom, že si střešní okna vyměníte svépomocí? Pak zpozorněte. Výměna střešních oken vám může na první pohled připadat jednoduchá, ale my vám doporučujeme obrátit se na odbornou firmu. Rádi vám doporučíme prověřené řemeslníky, kteří vám střešní okno vymění.
Ve své praxi vidíme při montáži střešních oken chyby, které se pořád opakují. Jedná se například o
- chybné upevnění či vyrovnání rámu okna,
- špatně napojenou hydroizolační fólii,
- absenci zateplení kolem rámu okna,
- malé trhliny a netěsnosti, které mohou způsobovat kondenzaci.
Výměna střešních oken: shrnutí
Výměna střešních oken nemusí být v dnešní době nijak složitá. Ať už je však důvodem pro výměnu úspora energie, snadná údržba, či moderní vzhled, vždy je dobré kontaktovat naše zkušené profíky. Ti vám rádi poradí, na co při plánování renovace střešních oken nezapomenout. Často se stává, že zákazníci objednají nové střešní okno, ale zapomenou například na lemování. Proto se na nás neváhejte obrátit.