Máte problém s plochou střechou? Krytina vykazuje nějaké vady nebo už zcela dosloužila? Jde o nekvalitně provedenou práci? Jsou na vině klimatické podmínky? Ať tak, či onak, je na čase jednat. Oddalovat rekonstrukci ploché střechy se totiž ve finále může pěkně prodražit. Jak postupovat při lokalizaci vady? Jak zajistit střeše dlouhou budoucnost bez potřeby další rekonstrukce?
Oprava ploché vs. šikmé střechy
Jak opravit plochou střechu? Ploché střechy jsou, oproti šikmým střechám, náročnější na správnost provedení. Stavba ploché střechy vyžaduje vyšší pečlivost i vybavení (např.: Leister horkovzdušná svařovací pistole apod.).
Pro laika jsou málokdy proveditelné vlastními silami s požadovaným výsledkem. Proto je vhodné se obrátit na zkušené profesionály.
Ploché střechy se doporučuje pravidelně kontrolovat. Pravidelnou záruční i pozáruční kontrolu některé firmy nabízejí. Na ploché střeše se totiž mohou objevit drobné vady, které se obvykle dají jednoduchým zásahem opravit. Jejich neřešení může následně vést k větším, až strukturálním vadám.
Sklon ploché střechy a výběr správné krytiny
Výběr správné krytiny by měl vždy záviset na sklonu střechy. Ploché střechy jsou definovány sklonem do 5°, nicméně sklon u plochých střech je zvykem uvádět v %, kde tedy např. 5° = 8,75 %. Jako minimální sklon doporučujeme navrhovat střechy od 3°. U střech se sklonem menším jak 3° je riziko vzniku kaluží.
Pokud plánujete plochou střechu se sklonem menším jak 3°, ujistěte se, že sklon hydroizolační vrstvy dostatečně zajistí odtok vody. Na ploché střeše by neměly být žádné překážky, které brání odtékání vody do okapu nebo odtoku. Pomoci v tomto případě mohou spádové desky, klíny či cementová pěna apod.
Jak předejít poškození při pokládce ploché střechy?
Jedním z klíčových úkonů by mělo být odborné provedení zkoušky těsnosti po položení hydroizolační vrstvy. Jen tak budete vědět, zda byla odvedena kvalitní práce. Častým jevem je poškození střechy neopatrnou manipulací dělníky, kteří se věnují návazným střešním činnostem:
- umístění vzduchotechniky,
- instalace antény,
- přesouvání materiálu či techniky.
Mnohdy jsou trhliny v ploché střeše způsobeny ostrým předmětem či nedbalou manipulací s nářadím. I proto je vhodné provést zkoušku těsnosti znovu po provedení návazných prací.
Často od zákazníků slýcháme, že počkají, až zaprší, a poté se chyby v pokládce ploché střechy ukážou. Tato častá chyba se pak ve finále může hodně prodražit. Zároveň se na malé trhlinky nemusí přijít hned na začátku. Trhlinky se postupně rozšiřují na větší a větší trhliny, které ohrožují celou střechu i budovu.
Co a jak zkontrolovat při položení ploché střechy?
Ověřte si s odborníky, že zkontrolovali vše potřebné k tomu, aby plochá střecha sloužila co nejdéle. Co je tedy důležité zkontrolovat po dokončení pokládky ploché střechy:
- povrch střechy,
- hydroizolaci,
- nástřiky (nátěry, omítky),
- vtoky,
- tmelené spáry,
- lemování a oplechování,
- nástřešní konstrukci.
Jak se v budoucnu vyvarovat další nutné rekonstrukce?
Pokud jste se rozhodli pro rekonstrukci ploché střechy, určitě ji nechcete za pár let znovu opravovat. Důležitou součástí životnosti ploché střechy jsou tak její pravidelné kontroly odborníky.
Kontrola ploché střechy se doporučuje:
- minimálně jednou ročně,
- po nešvarech počasí jako je velké krupobití, vichřice či bouřka,
- před koncem záruky.
Sníh, déšť, kroupy a ostatní povětrnostní vlivy zatěžují střechu během celého roku. Pokud je třeba odstranit led či sníh ze střechy, buďte opatrní, abyste neporušili povrch hydroizolace ploché střechy. V opačném případě počítejte s možnou nutnou opravou izolace ploché střechy.
Nekvalitně provedenou střechou může začít zatékat. Včasné zachycení drobných závad je vždy finančně i časově výhodnější než rozsáhlé opravy rovné střechy a následků poškození střechy. Stejně tak je vhodné střechu zkontrolovat po prudkém lijáku či silném větru. Chytrým řešením je kontrola nové ploché střechy i před koncem její záruky. Veškeré případné závady by tak měly být odstraněny v rámci záruky.
Kontroly plochých střech se běžně provádějí na jaře (zjištění případného poškození mrazem či sněhem) a na podzim (kontrola případného poškození UV zářením a zabezpečení nepropustnosti střechy před zimou).
Oprava ploché střechy: shrnutí
Kvalitní realizace ploché střechy stojí a padá s kvalitním materiálem a zejména kvalitním provedením zkušenými profesionály. Kvalita materiálů je v současné době někde úplně jinde než před lety. Je více pravděpodobné, že zatékání či jiná vada ploché střechy, bude způsobena jinými vlivy než vadou materiálu. Zkouška těsnosti a pravidelná kontrola prodlouží životnost střechy a výrazně sníží potřebu rekonstrukce ploché střechy v budoucnu. Pokud si nevíte s opravou ploché střechy rady, kontaktujte naše profíky.
Nejnovější články ze světa střech
Nadkrokevní a mezikrokevní izolace: Jak vybrat tu správnou?
Jaký je rozdíl mezi nadkrokevní a mezikrokevní izolací?
Jak bojovat s kondenzací ve střeše
Dokážete rozpoznat rozdíl mezi tím, kdy vám do střechy zatéká a kdy máte problém s kondenzací?
Jak se staví plochá střecha
Jak se staví plochá střecha, jaké jsou nejčastěji používané materiály a na co si dát při stavbě ploché střechy pozor.
Jak správně udržovat střechu
O střechu je nutné pravidelně pečovat. Jen tak zajistíte její dlouhou životnost a zamezíte nákladným opravám.
Jaké typy komínů existují a jak z nich správně vybrat
V tomto příspěvku se dozvíte, jak správně vybrat z nabídky komínů a jak provozovat jeho údržbu.
Nevíte si rady s výběrem střechy?
Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi Vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.
- Využijte našich služeb, které Vám pomohou s rozhodováním.
- Kontaktujte naše pobočky pro více informací.
- Využít můžete také kontaktní formulář v dolní části stránky.
Odborné poradenství
Rádi Vám poradíme ohledně střešních materiálů.
Střešní showroomy
Prohlédněte si materiály předem na našich showroomech.
Výpočty materiálu
Rádi Vám spočítáme potřebný materiál na střechu.