Prodejny

Asfaltové pásy na střechu

> Specialista radí (blog) > Asfaltové pásy na střechu

Asfaltové pásy na střechu

> Specialista radí (blog) > Asfaltové pásy na střechu

Při rekonstrukci či výběru nové střechy bychom neměli zapomínat na hydroizolaci. K té se nejčastěji používají asfaltové pásy nebo plastové fólie. V tomto článku se více pobavíme o asfaltových pásech.

Asfaltové pásy střechu chrání proti vodě, vlhkosti, ale i proti slunečnímu záření. Nejčastěji se s nimi setkáme při izolaci plochých střech. Další uplatnění mají ve spodních konstrukcích staveb, kde slouží jako ochrana proti zemní vlhkosti.

Asfaltových pásů existuje na trhu velké množství. Jak tedy vybrat ty správné pro vaši střechu? Dozvíte se v tomto článku.

Asfaltove pasy strecha
Asfaltové pásy se používají k izolaci plochých střech.

Charakteristika asfaltových pásů

Základ asfaltového pásu je nosná vložka, na kterou se nanáší asfaltové směsi. Povrch pásu je upraven krycí vrstvou, přičemž horní a dolní krycí vrstvy jsou zpravidla odlišné. Různé asfaltové pásy se od sebe liší tloušťkou, druhem asfaltové směsi (modifikovaná, oxidovaná) a typem nosné vložky. Nadále jsou patrné i rozdíly mezi úpravami horního a dolního povrchu, způsobem montáže asfaltových pásů i oblastí jejich použití.

Obecně můžeme asfaltové pásy rozdělit na dvě hlavní kategorie:

  • modifikované pásy
  • oxidované pásy

 

Oxidované asfaltové pásy jsou „klasikou“ mezi hydroizolačními materiály. Dají se tak považovat za úplný základ pro hydroizolaci střechy.

Mezi modifikované asfaltové pásy se naopak řadí ty modifikované syntetickým kaučukem (SBS), samolepící pásy či asfaltové pásy pro mechanické kotvení. Dále také jednovrstvé hydroizolační pásy, parozábrany a vrchní asfaltové pásy do skladeb střech do požárně nebezpečného prostoru.

asfaltovy pas struktura

Typy asfaltových pásů

Asfaltové pásy se obvykle dělí na následující druhy:

  • asfaltový pás typ A
  • asfaltový pás typ R
  • asfaltový pás typ S
  • asfaltový pás typ KSP

Asfaltový pás typu A je bez krycích asfaltových vrstev, tloušťka je okolo 1 mm. Přesahy u tohoto asfaltového pásu nelze natavovat. Tento typ se proto nehodí jako hydroizolační vrstva.

Asfaltový pás typu R má na nosné vložce krycí asfaltovou vrstvu do 1 mm, asfaltový pás samotný má tloušťku do 2,5 mm. Přesahy stejně jako u typu A nelze natavovat. Tento asfaltový pás se používá spíše jako spodní vrstva souvrství než jako hlavní izolační vrstva.

Asfaltový pás typu S značí nastavitelné asfaltové pásy, u kterých se natavením přesahů vytvářejí různé hydroizolační vrstvy. Tloušťka hydroizolačního asfaltového pásu typu S se pohybuje mezi 4 a 5 mm. Tyto pásy jsou vhodné jako hlavní hydroizolační vrstva plochých střech.

Asfaltový pás typu KSP je samolepící modifikovaný asfaltový pás.

Typy asfaltovych pasu
Existuje několik typů asfaltových pásů.

Jak pokládat asfaltové pásy na střechu?

pokladka asfaltovych pasu
Při pokládce asfaltových pásů musíme brát zřetel na venkovní teplotu.
Velkou roli hraje při montáži asfaltových pásů teplota a obecně počasí. Odborníci doporučují pokládání modifikovaných asfaltových pásů při teplotě minimálně +5 °C. Při montáži oxidovaných asfaltových pásů je pak doporučená minimální teplota + 10 °C. Naopak, jak známo, při vysokých teplotách asfalt měkne, a proto maximální teplota by měla při pokládce asfaltových pásů být do + 25 °C ve stínu.

Výrobci asfaltových pásů

Na tuzemském trhu najdeme řadu výrobců asfaltových pásů. Doporučujeme například společnosti BauderRoofspecial, Icopal Vedag s vlastním výrobním závodem v Litvínově či KVK Parabit se závody v Rychnově nad Kněžnou a v Hroznětíně.

Záruka na asfaltové pásy se liší dle výrobců. Životnost se u oxidovaných asfaltových pásů uvádí v rozmezí 10-15 let, u modifikovaných asfaltových pásů až 40 let. Více informací viz jednotliví výrobci.

Výhody asfaltových pásů

Následuje výčet výhod asfaltových pásů:

  • Hydroizolace – ochrana střechy před vodou a vlhkostí.
  • Jednoduchá montáž.
  • Široký výběr asfaltových pásů na českém trhu.
  • Cenová dostupnost.
Výhodou asfaltových pásů je jejich jednoduchá montáž

Nevýhody asfaltových pásů

I u asfaltových pásů najdeme nějaké nevýhody, viz:

  • Při pokládce musíme dbát zřetel na venkovní teplotu a počasí.
  • Při vyšších teplotách asfalt měkne a hrozí riziko poničení pásu např. prošlápnutím.
  • Pracné detaily.
  • Vyšší plošná hmotnost.
  • Nutná údržba v průběhu životnosti.
Nevyhody asfaltovych pasu
Při vyšších teplotách hrozí riziko poškození asfaltového pásu.

Jaký vybrat asfaltový pás: shrnutí

Hydroizolace střech by se rozhodně neměla podceňovat. Kvalitní asfaltové pásy ochrání vaši střechu proti nepříznivému působení vnějších vlivů. Materiál asfaltových pásů je odolný a zejména u modifikovaných asfaltových pásu se vyznačuje dlouhodobou životností.

Nejnovější články ze světa střech

Nevíte si rady s výběrem střechy?

Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi Vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.